Često postavljana pitanja
Što se može financirati kroz EU fondove?
Područja koja se mogu financirati kroz EU fondove definirana su u programskim dokumentima, tzv. Operativnim programima. Operativni programi su dokumenti u kojima se definiraju područja i prioriteti financiranja, ovisno o području koji pokrivaju. Postupci za dodjeljivanje sredstava iz EU fondova temelje se upravo na ovim dokumentima. Što u njima nije određeno ne može se niti financirati. Dokumente operativnih programa možete pronaći pod rubrikom Strateški dokumenti ili na web stranici www.strukturnifondovi.hr
Na koji način se dodjeljuju sredstva iz EU fondova?
Bespovratna sredstva iz fondova EU dodjeljuju se isključivo putem javnih poziva na dostavu projektnih prijedloga, koje raspisuju nadležne institucije, a objavljuju se primarno na internetskoj stranici www.strukturnifondovi.hr. Pozivi na dostavu projektnih prijedloga raspisuju se na temelju programskih dokumenata (Operativni programi) u kojima se definiraju područja i prioriteti financiranja, ovisno o području koje pokrivaju.
Na koje natječaje i pozive se mogu prijaviti?
Kliknite ovdje i započnite upisivati tekst. Eum fugiat quo voluptas nulla pariatur at vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate.
Mogu li dobiti potporu iz EU fondova ako još nemam osnovano poduzeće ili obrt?
Bespovratna sredstva iz EU fondova možete dobiti samo ako imate već registriranu djelatnost (obrt, d.o.o. ili samostalnu djelatnost).
Ako tek namjeravate pokrenuti vlastitu djelatnost, možete koristiti poticaje za samozapošljavanje.
Koliko dugo poduzeće mora postojati da bi se moglo prijaviti na EU natječaj?
Svaki natječaj zasebno propisuje uvjete prijave.
Neki EU natječaji zahtijevaju da budete registrirani za obavljanje djelatnosti minimalno godinu dana ili jednu fiskalnu godinu prije prijave na EU natječaj.
No, postoje i natječaji poput "Bespovratne potpore za inovacije novoosnovanih poduzeća" za koji je dovoljno da samo imate registriranu djelatnost prije prijave na natječaj.
Treba li poslovni subjekt imati zaposlene da se može prijaviti na EU natječaj?
Većina EU natječaja zahtijeva da poslovni subjekt ima minimalno jednog zaposlenog da bi bio prihvatljiv prijavitelj.
Je li PDV prihvatljiv trošak u sklopu EU projekata?
Ovisi o tome je da li je poduzetnik uključen u sustav PDV-a ili ne:
- ako je poduzeće u sustavu PDV-a – PDV nije prihvatljiv trošak u sklopu EU projekta
- ako poduzeće nije u sustavu PDV-a – PDV je u pravilu prihvatljiv trošak u sklopu EU projekta
Možemo li dobiti potporu za razvoj novog proizvoda ili usluge?
Razvoj novog proizvoda ili usluge sufinancira se iz EU fondova ako je riječ o proizvodu ili usluzi koji predstavljaju inovaciju na tržištu (na hrvatskom tržištu, ali i šire – u regiji, EU i svijetu). Primjeri natječaja iz kojih se financiraju inovacije:
- Komercijalizacija inovacija u poduzetništvu
- Inovacije novoosnovanih MSP-ova
- Vaučer za razvoj ili primjenu složenih digitalnih proizvoda i usluga
- Eurostars
- Provjera inovativnog koncepta (PoC9)
- EIC Accelerator
- EUREKA
Kako bi ste odredili na kojem je stupnju razvoja vaša inovacija i koji bi bio najbolji natječaj za vas, pročitajte što su to Technology Readiness Levels (TRL-ovi).
PROVEDBA PROJEKTA
Mogu li započeti s projektnim aktivnostima prije dodjele i potpisa Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava?
Da, moguće je započeti s projektnim aktivnostima prije dodjele i potpisa Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava ako je to predviđeno u Uputama za prijavitelje. U tom slučaju, moguće je prihvaćanje retroaktivno nastalih troškova. Međutim, prijavitelj preuzima rizik da mu se troškovi ne nadoknade ako projektni prijedlog ne bude odobren tijekom evaluacije i ne budu mu dodijeljena bespovratna sredstva.
Važno je napomenuti da po sklapanju ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava postoje brojne kontrole, kako dokumentacije vezane za projekt, tako i na terenu. Također, iznos dodijeljenih bespovratnih sredstava nije konačan.
Preporučujem svakom potencijalnom korisniku da se upozna s Općim uvjetima ugovora i svim odredbama objavljenog Poziva (Uputama za prijavitelje) čim započne s aktivnostima, pa i u slučaju retroaktivnog zahtjeva za nadoknadom troškova. Naime, odredbe ugovora i poziva primjenjive su od prve preuzete obveze, a ne tek nakon potpisa ugovora.
Što je to Izjava o nepromijenjenim okolnostima?
Pri sklapanju ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, uspješni prijavitelj/korisnik potpisuje izjavu o nepromijenjenim okolnostima. Ova izjava potvrđuje da se okolnosti nisu promijenile od predaje projektnog prijedloga do trenutka sklapanja ugovora te da nema dvostrukog financiranja, tj. da ista aktivnost nije financirana iz dva različita projekta ili izvora financiranja. Također, izjavom se potvrđuje da su kapaciteti prijavitelja ostali nepromijenjeni. Ako su se okolnosti promijenile, potrebno je konzultirati PT2.
Koja je razlika između prihvatljivih i neprihvatljivih troškova?
Prihvatljivi troškovi mogu biti financirani bespovratnim sredstvima, npr. nabava opreme, uređaja, potrošnog materijala ako je navedena u Uputama za prijavitelje.
Neprihvatljivi troškovi su oni koje korisnik mora snositi sam, npr.:
- PDV za korisnike kojima je PDV povratan
- Troškovi za vođenje računa
- Kazne i financijske globe
- Gubici zbog valutnih tečajeva
Pravilnik o prihvatljivosti izdataka (NN 115/2018) i Upute za prijavitelje definiraju koji su troškovi prihvatljivi. Troškovi izvan tih okvira su neprihvatljivi.
Troškovi koji su prvotno bili prihvatljivi mogu postati neprihvatljivi ako dođe do kršenja ugovora ili nepravilnosti. Najčešće se to događa zbog nepravilno provedene nabave, što može rezultirati financijskim korekcijama.
Jesu li plaće prihvatljiv trošak?
Da, plaće su prihvatljiv trošak ako je to određeno u Pozivu. Međutim, korisnik mora osigurati ispunjenje općih i specifičnih pokazatelja projekta, uspješnu realizaciju aktivnosti te nabavu roba, usluga i/ili radova prema projektnom prijedlogu i proračunu, uz održivost rezultata.
Važno je napomenuti da neki PT-ovi 2 ne prihvaćaju realokaciju sredstava s drugih stavaka na plaće, ali prihvaćaju realokaciju sredstava s plaća na druge stavke ako za to postoji valjana argumentacija.